Мен банктен кредит алған едім. Қазір төлеу мерзімін өткізіп алдым. Банк сотқа арызданбақшы. Менің білгім келетіні, жеке зейнетақы шотымдағы қалдық ақша мен оның қозғалысы туралы анықтама кімдерге беріледі?

БЖЗҚ «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» ҚР Заңының 57-бабына сәйкес зейнетақы жинақтарының құпия сақталуына кепілдік береді. Бұл ретте зейнетақы жинақтарының құпиясы салымшының өзіне және оның заң бойынша рәсімдеген жазбаша келісімі бойынша кез келген үшінші адамға ашылуы мүмкін.

Сонымен жеке зейнетақы шоттарындағы ақша сомасы және оның қозғалысы туралы анықтамалар:

1) анықтау және алдын ала тергеу органдарына – олардың жүргiзуіндегі қылмыстық iстер бойынша;

2) соттарға – сот ұйғарымының негiзiнде олардың жүргізуіндегі iстер бойынша;

3) сот орындаушыларына – сот орындаушысының прокурор санкциялаған

қаулысынегізіндеолардыңжүргізуіндегіатқарушылыққұжаттарбойынша;

4) мемлекеттіккірісоргандарына -міндеттізейнетақыжарналарын, міндеттікәсіптікзейнетақыжарналарынесептеуге, ұстапқалуға(есебінежазуға) байланыстымәселелербойынша;

5) уәкілеттіорганға -салымшының (алушының) өтінішінебайланысты не оныңБірыңғайжинақтаушызейнетақықорының, еріктіжинақтаушызейнетақықорыныңқызметінетексерудіжүзегеасыруынабайланыстытуындағанмәселебойынша;

6) прокурорға -оныңқарауындағы материал бойыншаөзініңқұзыретiшегіндeтексеружүргiзутуралықаулынегiзiнде;

7) қаржымониторингіжөніндегіуәкілеттіорганға;

8) салымшының (алушының) өкілдеріне-нотариат куәландырғансенiмхатнемесе сот шешімініңнегiзiнде;

9) Мемлекеттіккорпорацияға(Халыққа қызмет көрсету орталығы) -салымшының (алушының) өтінішінегізіндемемлекеттікқызметтеркөрсетуүшін;

10) орталық атқарушы органға – салымшының (алушының) өтінішіне байланысты туындаған мәселе бойынша;

11) Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы

қорының жыл сайынғы мiндеттi аудитiн жүргiзетiн аудиторлық ұйымдарға берілуі мүмкін.

Ал зейнетақы жинақтарының құпиясын құрайтын мәліметтерді жоғарыда аталған жағдайларды қоспағанда, жария етуге құқығы жоқтар жария еткені үшін жауапқа тартылады. Сонымен қатар қайтыс болған салымшылардың заң бойынша немесе өсиет бойынша мұрагерлері мұра қалдырушының зейнетақы шотының бар болуы, онда қанша ақша бар екендігі және оның қозғалысы туралы анықтаманы Қорға  жазбаша сауал жолдау арқылы алуға құқы бар. Бірақ бұл үшін оларда Мұрагерлік құқығы туралы куәлігі болуы керек. Бұдан басқа мұндай анықтама соттарға да олардың жүргізуіндегі мұрагерлік істер бойынша беріледі.

Тағы бір айта кететін жәйт, салымшы (алушы) қайтыс болған жағдайда жеке зейнетақы шотының бар-жоғы туралы, ондағы ақшаның қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтамалар нотариустарға және шетелдiк консулдық мекемелерге олардың жүргізуіндегі мұрагерлiк iстер бойынша беріледi.